LinksField Networks, z siedzibą w Hong Kongu, jest globalnym dostawcą technologii SoftSIM zgodnej ze standardem GSMA. Rozwiązanie SoftSIM, w postaci „wirtualnej” karty SIM, posiada wszystkie funkcje tradycyjnej karty SIM(w tym numer IMSI), lecz jest zintegrowane w chipsecie modułu M2M już na etapie jego produkcji w fabryce.
LinksField Networks jest wirtualnym operatorem (MVNO), który współpracując z największymi operatorami sieci komórkowych (MNO) na całym świecie, zapewnia dostęp do usług w ponad 190 krajach.
Przy pomocy własnej platformy Remote SIM Provisioning (RSP) LinksField ma możliwość zdalnej aktualizacji przypisanego profilu operatora. Klienci mają z kolei do dyspozycji platformę CMP, która pozwala na zarządzanie w czasie rzeczywistym każdym wirtualnym SIMem. Jest to narzędzie, które ofertuje kontrolę i analizę zużycia danych, wiadomości SMS, zmianę taryfy, lokalizację urządzenia, doładowanie go oraz wysyłanie powiadomień o jego funkcjonowaniu. Platforma CMP, za pomocą praktycznego API, może zostać zintegrowana z innymi narzędziami klienta.
Możliwość zastąpienia tradycyjnej, fizycznej karty SIM przez wbudowanie dedykowanego oprogramowania niesie wiele korzyści:
- Usprawnienie procesu projektowania i produkcji urządzenia M2M dzięki wyeliminowaniu elementów mechanicznych, jak: kontakty, ścieżki obwodów, holdery kart SIM i innych komponentów związanych z fizycznymi kartami.
- Ograniczenie rozmiarów aplikacji, co daje możliwość zbudowania niewielkiego urządzenia(np. sprzęt medyczny, urządzenia typu wearables czy czujniki). Przy wykorzystaniu fizycznej karty SIM nie byłoby to możliwe.
- Dłuższa żywotność baterii, dzięki zaawansowanym metodom oszczędzania energii, które są osiągalne tylko wtedy, gdy modem i karta SIM są zintegrowane w tym samym hardware'rze.
- Przyspieszenie wdrażania aplikacji z sektora IoT, dzięki dostarczaniu modułów z w pełni funkcjonalną, fabrycznie zintegrowaną kartą SIM.
- Eliminacja kosztów ogólnych, związanych z logistyką kart SIM(zamawianie, magazynowanie , obsługa itd.).
Warto również dodać, że LinksField jest partnerem firmy Quectel, producenta modułów M2M, dostępnych w naszej ofercie. Pośród produktów, wspierających technologię SoftSIM aktualnie znajdują się następujące moduły:
- M66
- MC60CA
- EC20
- EC25
- BC66
- BG96
Rozwiązanie firmy Linksfield stanowi wyraźny bodziec do dalszego rozwoju sektora IoT. Szerokie możliwości tej technologii sprawiają, że znajduje ona zastosowanie w takich dziedzinach, jak urządzenia wearables, opaski medyczne, smart metering, bike/scooter sharing, asset tracking czy w zarządzaniu flotą.