Inteligentne oświetlenie z użyciem ESP MESH

2019-03-28

ESP MESH to zaawandowana technologia łączności bezprzewodowej, która umożliwia funkcjonowanie sieci w topologii siatki. Rozwiązanie to umożliwia bezpośrednią wymianę danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w sieci, co przekłada się na poprawę niezawodności sieci.

ESP MESH to technologia łączności bezprzewodowej, opracowana przez specjalistów firmy Espressif. Umożliwia ona funkcjonowanie sieci w topologii siatki, bez pośrednictwa punktu centralnego, jak w przeciwieństwie do topologii gwiazdy. Dzięki temu urządzenia są w stanie komunikować się bezpośrednio. Rozwiązanie tego typu zapobiega pogorszeniu jakości sygnału, który automatycznie szuka najlepszej drogi do celu i w razie potrzeby omija uszkodzone elementy.

Sieć typu MESH może skupiać do tysiąca urządzeń i jest zatem w stanie pokryć szeroką połać terenu przez co sprawdzi się w wielu różnych aplikacjach. Jednym z zastosowań może być na przykład inteligentne oświetlenie.

Technologia ESP-MESH, opracowana przez specjalistów firmy Espressif, bazuje na zestawach startowych ESP32-MeshKit, których podstawę stanowią wydajne chipy ESP32. Rozwiązanie to charakteryzuje się nie tylko wysoką funkcjonalnością, lecz także niskim poborem prądu. Oświetlenie, oparte na ESP-MESH może być sterowane za pomocą mobilnej aplikacji, przycisków lub przy pomocy czujników (np. czujników ruchu).