Diody LED firmy Seoul Semiconductor do aplikacji Horticulture

SunLike Horticulture

Południowokoreański producent diod LED, firma Seoul Semiconductor Co Ltd, potwierdza, że jego najnowsza seria diod LED Horticultural czyni go jedynym producentem LED-ów, który jest w stanie dostarczyć projektantom oświetlenia kompletny wybór źródeł światła. Producenci oświetlenia do uprawy roślin otrzymują zarówno diody dużej mocy, emitujące światło od ultrafioletu (UV-C) do dalekiej czerwieni, jak również rozwiązania średniej mocy różnej barwy. Uzupełnieniem oferty są produkty wykorzystujące technologie SunLike o widmie najbardziej zbliżonym do światła słonecznego.

SunLike Horticulture

O ile wiele firm, wytwarzających konwencjonalne diody LED, opracowało modele zoptymalizowane pod kątem ogrodnictwa i upraw roślin, to pracują one w zakresie światła widzialnego, tj. od ultrafioletu (ok. 390 nm) do czerwieni (ok. 700 nm). Nowa seria diod Horticultural firmy Seoul Semiconductor emituje światło o znacznie szerszym spektrum, tj. zarówno w różnych pasmach ultrafioletu (UV-A, UV-B i UV-C), jak i w dalekiej czerwieni (700–800 nm). Rozszerzenie zakresu emitowanego światła poza pasmo widzialne sprawiło, że projektanci instalacji na potrzeby upraw roślin w zamkniętych pomieszczeniach mają teraz nowe narzędzia, umożliwiające taką konfigurację zestawu naświetlającego, by optymalnie dopasować emitowane spektrum do potrzeb poszczególnych rodzajów warzyw i innych roślin. Nowe diody, zaprojektowane pod kątem uprawiania roślin i emitujące światło w pasmach UV-A, UV-B i UV-C, są dostępne również w wersjach o dużej mocy. LED-y emitujące światło UV mogą zostać wykorzystane na różnych etapach prac związanych z uprawą roślin, począwszy od naświetlania nasion, a kończąc na wydłużaniu dopuszczalnego czasu magazynowania zebranych owoców, takich jak np. truskawki. W przypadku diod średniej mocy, Seoul Semiconductor oprócz diod świecących w podstawowych długościach fal ma również diody białe, w tym wykorzystujące technologię SunLike.

SunLike Horticulture

Technologia SunLike Opracowanie technologii SunLike zostało ogłoszone nieco ponad rok temu, a jej nazwa wynika z faktu, że widmo światła emitowanego przez diody tego typu odzwierciedla – w zakresie światła widzialnego – profil światła słonecznego. Zostało to uzyskane poprzez użycie specjalnie skonstruowanego luminoforu oraz wykorzystanie chipu fioletowego zamiast niebieskiego. Rozwiązanie to łączy w sobie najnowsze technologie optyczne i materiałowe Seoul Semiconductor z technologią TRI-R firmy Toshiba Materials. Diody oraz COB, wykorzystujące technologię SunLike mogą być stosowane w różnorodnych aplikacjach, takich jak na przykład muzea, butiki czy aplikacje medyczne. Widmo światła tych diod w najwyższym stopniu odpowiada światłu słonecznemu, w porównianiu do innych rozwiązań dostępnych na rynku. Dzięki temu SunLike może być stosowany także w sektorze Horticulture. Dla ludzi, funkcjonowanie w świetle z obniżoną wartością piku niebieskiego w widmie oznacza poprawę samopoczucia i komfortu pracy. Oświetlenie tego typu, odpowiednio użyte, pomaga regulować poziom melatoniny.

Oferta Seoul Semiconductor w ramach rodziny Horticultural została podzielona na dwa typy rozwiązań:

 • Diody z serii 3535 dla Horticulture (diody mocy)
 • Technologia SunLike (diody 3030 oraz COB) + diody 3528 jako uzupełnienie.

Do pierwszej grupy zaliczamy:

 • Diody UV-C – emitujące światło o dominującej długości fali równej 275 nm. Nie zawierają soczewek i można ich używać np. do sterylizacji.
 • Diody UV-B – emitujące światło o dominującej długości fali w granicach od 280 nm do 310 nm. Nie zawierają soczewek, a ich moc to 10 mW, przy czym w zakresie światła powodującego fotosyntezę ich wydajność (PPF) wynosi 0,25 mmol/s.
 • Diody UV-A – emitujące światło o dominującej długości fali w granicach od 360 nm do 400 nm. Mają soczewki, a ich moc to 636 mW, przy wydajności PPF na poziomie 2,2 mmol/s.
 • UV/Purple – emitujące światło o długości 400-410 nm z wydajnością PPF równą 1,7 mmol/s; Moc 668 mW.
 • Diody emitujące światło o barwie niebieskiej, z dominującą długością fali pomiędzy 449 nm a 463 nm. Są przykryte soczewką o kształcie kopułki i mają moc 695 mW, a ich wartość PPF to 2,6 mmol/s.
 • Diody emitujące światło o barwie Deep Red, z dominującą długością fali pomiędzy 646 nm a 667 nm. Pracują w świetle widzialnym i mają moc 430 mW, a wydajność PPF równą 2,33 mmol/s.
 • Diody emitujące światło o barwie Far Red , z dominującą długością fali w postaci wąskiego piku w okolicach 710-750 nm. Są bardzo bliskie podczerwieni i mają moc 330 mW, a wydajność PPF równą 0,2 mmol/s.
 • Diody białe o dużej mocy, o wydajności 190 lm/W. Drugim typem rozwiązań są diody średniej mocy oraz COB, w tym również rozwiązania SunLike. W aplikacjach wymagających mniejszej gęstości światła z punktu, projektanci systemów mogą wykorzystać diody 3528 zarówno dla poszczególnych kolorów/barwy białej, jak również diody 3030 wykorzystujące technologię SunLike. Seoul Semiconductor oferuję również COB dostępne w mocach od 8 W do 40 W, w pełnym zakresie temperatur barowych.
 • Tekst został pierwotnie opublikowany w Elektronice Praktycznej.